26.11.2012 – Požár izolátoru VVN

Jednotka SDH Velešín byla vyslána spolu s HZS Český Krumlov na požár izolátoru velmi vysokého napětí ve Velešíně. Průzkum ukázal, že se jedná pouze o jiskření, požár okolí nehrozil. Událost byla předána technikům firmy E-on.

Výjezd nahlášen: 16:41

Návrat na základnu: 17:15

6 členů JSDH Velešín

 

28.10.2012 – Odstranění nebezpečných stavů

Dne 28.10.2012 byla vyslána jednotka SDH Velešín na odstranění nahnutých stromů pod náporem sněhu. Celkem byly pořezány tři malé duby na silnici velešínské nádraží – Skřidla.

Vyhlášení výjezdu: 14:24
Odjezd od základny: 14:31
Příjezd na základnu: 15:40
Výjezd 4 členů

13.5.2012 – Požár kůlny v Branišovicích

V nedělním odpoledni se po Velešíně rozezněly sirény. JSDHO Velešín byla povolaná na požár do obce Branišovice. Po příjezdu jsme zjistili že jde o požár malého přístřešku s dřívím. Na místě jsme byli jako zásoba vody.

Technika: CAS 24 Š706 RTHP

Účast: SDH Velešín (7 členů)

Výjezd nahlášen: 13:33

Výjezd z hasičské zbrojnice: 13:38

Příjezd na místo: 13:48

Odjezd z místa požářiště: 13:57

Příjezd na základnu: 14:15

 

12.5.2012 – Námětové cvičení

Dnes 12.5.2012 v 9:47 byl vyhlášen požár v dílně velešínské Střední školy. Ohlášení znělo: „V místnostech, kde hoří, jsou dva lidé a dvě propanbutanové lahve“. Jedná se o pravidelné Námětové cvičení jednotek dobrovolných hasičů z Velešína, Zubčic a Věžovaté Pláně.

Do několika minut přijíždí první jednotky a vidí, jak se z výukových budov valí hustý dým. Po prvním průzkumu se na rozkaz velitele zásahu Petra Zifčáka vrhají do kouře dvě dvojice hasičů s dýchací technikou Saturn. Ve výrobní hale se hasiči promotávají bludištěm mezi soustruhy, frézkami a jinými stroji. Po chvilce hledání vynášejí hasiči z kouře prvního hledaného. Žena je při vědomí a oznamuje, že je v objektu ještě jedna osoba. Muže hasiči nacházejí a vynášejí ven na čerstvý vzduch. Bohužel není při vědomí a nedýchá, začíná se okamžitě s resuscitací. Ještě v objektu zbývají dvě propanbutanové lahve. Ty jsou též nalezeny a opatrně postupně vyneseny ven k ochlazení.

Hasiči jsou se zásahem spokojeni. „Při cvičení jsme zjistili svá drobná slabá místa, která byla neprodleně po zásahu kolektivně diskutována. Také jsme se seznámili s pro nás novou dýchací technikou v akci.“

Cvičení splnilo svůj hlavní účel a to vše si vyzkoušet a při nedej bože skutečném požaru tyto zkušenosti plně využít. Spokojenost byla i na straně ředitele školy, který nám umožnil využít prostory k cvičení a byl rád, že se hasiči seznámili s areálem školy.
Všem zúčastněným ještě jednou děkujeme!

Zima u SDH Velešín – Článek publikovaný ve Velešínském zpravodaji

Po delší odmlce bych chtěl všechny občany seznámit s činností SDH v zimním období, kdy se nekoná soutěžní období. Po poslední soutěži je třeba věnovat se technice a také zásadnějším činnostem na zbrojnici. Díky vytíženosti přes sezonu si větší úpravy zbrojnice i techniky necháváme právě na klidnější období zimy. V závodních stříkačkách jsme vyměnili provozní kapaliny a připravili je na další soutěžní klání. Školení vedoucích mládeže, strojníků a velitelů je plánováno také na toto období.

Ještě než jsme zasedli ke štědrovečerní večeři jsme vyjeli k požáru v pečovatelském domě ve Velešíně, naštěstí se jednalo o požár malého rozsahu, ale jelikož šlo o pečovatelský dům, nic nebylo podceněno a společně s naší jednotkou zasahovaly i jednotky HZS Kaplice a HZS Č.Krumlov, Policie ČR a ZZS. Hned na Nový rok jsme opět zasahovali, tentokrát u požáru hrabanky U přehrady.

Se začátkem roku 2012 dostala JSDHO 5ks dýchacích přístrojů Saturn od HZS JčK, a proto 5 členů zásahové jednotky prošlo zdravotní prohlídkou a v polovině ledna i následným školením včetně „procházky“ polygonem v HZS České Budějovice. Nyní již můžeme zasahovat i v zakouřených prostorách bez obav o vlastní zdraví.

Ve večerních hodinách dne 10.2. byl vyhlášen další poplach do obce Rozpoutí, kde hořela střecha rodinného domu. Naše jednotka pomáhala HZS Kaplice. Zároveň si jeden z členů poprvé naostro vyzkoušel zásah v dýchací technice. Velký mráz nám dost ztěžoval práci, ale vše proběhlo bez větších problémů a podařilo se zabránit větší škodě. Zatím poslední zásahovou akcí byl dne 11.4 požár balíků slámy v areálu ZD, naštěstí včasným zásahem se požár nerozšířil na okolní budovy.

Další naší každoroční činností je samozřejmě hasičský ples, letos konaný 4. února. Osobně si myslím, že se opět vydařil a všichni odcházeli spokojeni. Děkujeme tímto všem zúčastněným za příjemnou atmosféru, je to pro nás povzbuzením do dalších let.

Koncem února jsme se konečně dostali na plánovanou úpravu sklepních prostor zbrojnice, a proto jsme sklep vystěhovali, udělali novou podlahu a zas vše uspořádali zpět. Následně jsme vyvezli obě vozidla ven a zbrojnici řádně „vyšůrovali“.

Během celé zimy pokračovala i práce s kolektivem mladých hasičů, který je třeba stále připravovat. Jejich sezona začíná již 21.4.2012 soutěží v Omlenicích. Času není nazbyt a trénuje se i v zimních měsících v prostorách zbrojnice každou středu od 16 hodin.

Ještě o víkendu 13.4. a 14.4. se velitelé družstev a strojníci účastnili dvoudenního školení v areálu střelnice PČR v Českém Krumlově, kde si v praxi osvěžili i méně časté činnosti jako je práce na laně, vyprošťování po dopravních nehodách, teorii spojení a další činnosti. O naší další činnosti Vás budeme rádi informovat v dalších číslech zpravodaje.
SDH Velešín

10.2.2012 – Požár půdy rodinného domu v Rozpoutí

V 19. hodin jedna minuta byla JSDHO Velešín vyslána na požár rodinného domu v obci Rozpoutí u Kaplického nádraží. Po příjezdu na místa zasahovala PS Kaplice. Na místě jsme byly jako zásoba vody a řídili jsme dopravu. Zásah dost ztěžovali mrazy (cca -15°C).

Škody, díky rychlé reakci a volání, nebyly tak velké. Obytná část nebyla zasažena ani promočena. Majitel se zprvu pokoušel o prvotní zásah, který ovšem nepomohl.

Milan Vlažný ml. si poprvé vyzkoušel, jaké to je s dýchacím přístrojem naostro. Pomáhal profíkům z Kaplice.

Více informací o příčině požáru a škodách naleznete na serveru POŽÁRY.CZ

Zásah nahlášen: 19:01

Výjezd jednotky: 19:08

Příjezd na základnu: 21:15

Účast: 6 členů SDH Velešín

1.1.2012 – Požár kompostu ve Velešíně

Ve Velešíně v ulici  K Malši byl ohlášen požár blíže neurčeného porostu. Jednalo se však o kompost na ploše cca 2 x 3 metry. Požár okamžitě po svém příjezdu lokalizovala místní dobrovolná jednotka, která se na místo dostavila jako první. Společně s profesionály z Českého Krumlova pak byla o několik minut později provedena úplná likvidace. Požárem nevznikla žádná škoda.  [HZS JčK]

Požár ohlášen: 7:55

Účast: 6 členů