5.8.2017 – Oslava 140 let založení SDH Velešín

Dne 5.8. 2017 náš Sbor dobrovolných hasičů ve Velešíně oslavil kulaté jubileum. Hasiči v našem městečku fungují už 140 let. Celá událost započala spanilou jízdou historické i novodobé hasičské techniky. Hlavní fáze oslav proběhla na parkovišti firmy Jihostroj, kde bylo k vidění zhruba 25 hasičských vozidel z okolních sborů, a to jak dobrovolných, tak i profesionálních.

Na úvod proběhlo přivítání hostů a důležitých představitelů sboru, jímž byli: starosta SDH Jan Žlunka, velitel zásahové jednotky SDH Velešín Petr Zifčák, starosta města Mgr. Josef Klíma, senátor Ing. Tomáš Jirsa, místopředseda Poslanecké sněmovny Ing. Jan Bartošek, ředitel územního odboru HZS Český Krumlov plk. Ing. Pavel Rožboud, starosta krajského sdružení hasičů Mgr. Jiří Žižka, jeho náměstek pan Alois Pazdera a starosta okresního sdružení hasičů Jaromír Marek. Za svou práci zde také byli odměněni medailemi za zásluhy členové sboru Milan Vlažný st., Roman Zivčak st, Jiří Hoda a Martin Layrer. Náš prapor při té příležitosti obdržel slavnostní stuhu. Naší jednotce byl také předán dar v podobě vysavače proti bodavému hmyzu.

Po tomto přivítání následovaly reálné ukázky naší práce. Jako první proběhl imitovaný požár vozidla, se kterým si naše jednotka během pár minut poradila. Následovala ukázka, která věrně dokazovala, že „Průšvih v kuchyni“ může nadělat velkou neplechu. Rozpálený olej ponechaný na sporáku bez dozoru dokáže své. Všichni viděli jednoduchý způsob, jak si poradit. Stačilo vypnout sporák a přiklopit puklicí či navlhčenou utěrkou, jen NEHASIT vodou! Pár minut poté byla v plánu velmi atraktivní ukázka, kterou bylo vyproštění osoby z havarovaného vozidla. Tento druh události je pro naši jednotku nový, proto i pro nás byla ukázka náročná a to jak vzhledem k počasí, při kterém se všichni zapotili, tak i samotnému provedení, vědomi si toho, že to není žádná sranda, ale v reálu velmi vážná věc.

Doprovodný program byl dále tvořen preventivním stánkem a trenažery BESIP, ukázkami první pomoci od Českého Červeného Kříže, k prohlédnutí byla i sanita ZZS s posádkou, dále preventivní a naučný stánek od sdružení hasičů a audiovizuální atrakce Virtuální realita.

Zhruba ve 12 hodin byl předveden požární útok našich mladých hasičů, kteří si zasloužili odměnu v podobě poukázky na zmrzlinu, něčeho dobrého na zub a malých plaketek. Po celou dobu bylo možné shlédnout výstavu dobových fotografií z historie. Počasí nám sice přálo, ale chvílemi úmorné horko se podepsalo na menší účasti družstev v soutěži o Pohár starosty města. Celkem se zúčastnilo 15 týmů mužů a žen z původních 23 přihlášených. První místo si odvezli muži s Třísova, kteří si za to mimo jiné odvezli soudek Budvaru věnovaný Janem Bartoškem. Ženy z Brloha byly odměněny poukazem na hodinu jízdy limuzínou , jež do soutěže věnoval Pavel Tvaroh (Limuzínou po jižních Čechách). Druhými místy byly odměněny družstva mužů z Přísečné a žen z Benešova nad Černou, kteří dostali dort se znakem velešínských hasičů od Dády Machové. Z třetí pozice se mohli radovat muži z Plešovic a ženy z Velešína B, odměnou jim byly poukázky na točenou zmrzlinu, které nám věnoval p.Mocek ( Ledová říše Velešín). Všichni zúčastnění soutěžící byly odměněni lahví sektu (od Jednoty Kaplice), dárkovým balením piv ( z pivovarů Lobkowicz), uzeninou z řeznictví Foitl Velešín a dárkovým balením mýdel od firmy Velpack. Od 16.hodin, kdy jsme si už všichni rádi sedli, nám hudební zátiší při občerstvení obstarala skupina Hastroš. Pak u probíhali jen opravdové oslavy.

Velké poděkování patří hasičům ze Skřidel, kteří neváhali a pomohli při přípravě realizace celé akce. Dále městu Velešín, za jeho finanční podporu, firmě Jihostroj za poskytnutí veškerého zázemí (od parkoviště až po elektřinu), paní Javoříkové za poskytnutí a úklid WC ve sportovní hale, hasičům z Prostřední Svince za zapůjčení stanu, Honzovi Žlunkovi a jeho autodopravě za zapůjčení kamionů k poskytnutí zázemí, stavebninám J+K za zapůjčení technického vybavení, dále Standovi Bůžkovi a Standovi Rychnavskému za společnost Bydlení na Vrších a firmě STIBUS za jejich finanční sponzorské dary na oslavu výročí. Nápoje a k tomu potřebné vybavení nám za výhodných podmínek poskytl pivovar Lobkowicz. Také se sluší poděkovat Peťe Šrámkové z Červeného Kříže Prachatice, pánům Papouškovi, Přibylovi a osádce za účast vozidla ZZS, hasičům z Benešova nad Černou stánek prevence, firmě Algorit czech za propůjčení atrakce, všem členům SDH Velešín, kteří se podíleli jakýmkoliv způsobem na přípravě, panu senátorovi Jirsovi za soudek plzeňského, Jardovi Bartizalovi za veškerou věnovanou pomoc, KICu za propagaci akce, naší pracovní městské četě za odvoz odpadu, ale hlavně Vám všem, kteří jste nás dobrovolné hasiče ve Velešíně podpořili svou účastí!

 

DĚKUJEME!

Fotogalerie

Podzimní kolo Plamen

Dnes ve Velešíně proběhlo podzimní kolo hasičské soutěže Plamen se startem v areálu SOŠ Velešín.

Mladí hasiči poměřili své síly v přespolním běhu, během kterého se také utkali v uzlování, určování topografických značek, požární ochraně, zdravovědě, překonávání překážky a straší žáci navíc ve střelbě a určování azimutu. Soutěže se zúčastnilo 19 mladších, 14 starších a jedno družstvo starších se zúčastnilo tzv. mimo soutěž. Soutěže se samozřejmě zúčastnila domácí družstva dorostenek a dorostenců. Dorostenci a dorostenky vybíhali jako první, poté proběhla soutěž mladších žáků a nakonec soutěž starších žáků. Oběd pro účastníky soutěže, včetně jejich vedoucích a trenerů a rozhodčích, tedy pro téměř 300 lidí, byl zajištěn ve školní jídelně SOŠ Velešín. Počasí soutěži přálo a tak soutěž proběhla rychle a kolem 3. hodiny odpoledne skončila.

Dorostenci a dorostenky se umístili každé družstvo na prvním místě, neměli konkurenci. Pořadí v kategorii mladších žáků bylo.: Na 3. místě Mojné A, na 2. místě Plešovice a na 1. místě Netřebice. Družstva mladších žáků z Velešína skončili na místě 8. a 17. V kategorii starších žáků.: Na 3. místě Omlenice, na 2. místě Brloh B a na 1. místě Třísov. Družstva starších žáků z Velešína skončili na místě 8. a 10.

Děkujeme společnosti Swietelsky za sponzorský dar, Městu Velešín za zaplacení obědů a řediteli SOŠ Velešín, Ing. Bc. Milanovi Timkovi, za poskytnutí zázemí v prostorách školy a školní jídelny a kuchařkám za výtečný oběd.

Fotogalerie

Okresní a krajské kolo v požárním sportu

14.6.2014 naše město reprezentovala družstva dorostenců, dorostenek a žen na okresním kole v požárním sportu v Kaplici. Družstvo našich dorostenců a družstvo dorostenek na soutěži skončila na prvních místech a zajistila si tak postup do krajského kola. Naše ženy na soutěži skončily druhé za ženami z Besednic, která se však postupu vzdaly, tudíž i naše ženy postoupily na krajské kolo. Naši muži se okresního kola nezúčastnili. Dne 22.6. se tedy naše družstva zúčastnila i krajského kola ve Strakonicích. Dorostenci skončili na čtvrtém místě, naše dorostenky na místě třetím a ženy na místě pátém. Za Českokrumlovský okres v kategorii mužů se nezúčastnilo žádné družstvo.

22.9.2012 – Poslední soutěž okresního poháru na domácí půdě

Poslední soutěž ročníku 2012 mladých hasičů okresu Český Krumlov se uskutečnila ve Velešíně. Spělo k velkému boji a domácí půda byla výhodou pro naše barvy.

Na soutěž přijelo hojný počet družstev. V klání o medaile soutěžila 3 družstva přípravky, 13 družstev mladších a 12 družstev starších žáků.

Velešákům sedlo domácí prostředí. Mladší žáci se umístili na 5. místě s časem 19,84 s. Družstvo ze samých holek – starší žáci „B“ nakonec obsadili 4. místo s krásným časem 16,19. Ačkový družstvo starších žáků dokázalo překonat rekord SDH Velešín z roku 2007 a s časem 14,96 s. ukořistili 2. místo na domácí soutěži. Rekord posunuli o 9 setin sekundy.

Fotografie ze soutěže naleznete zde: icisah.rajce.idnes.cz

V celkovém hodnocení okresního poháru obsadili mladší žáci bronzovou příčku. Stejné obsazení se povedlo urvat starším žákům A. Holky – starší žáci B brali 5. pozici což je také skvělý výsledek.

Výsledky z okresního poháru naleznete na opck.sdh-velesin.net

Zima u SDH Velešín – Článek publikovaný ve Velešínském zpravodaji

Po delší odmlce bych chtěl všechny občany seznámit s činností SDH v zimním období, kdy se nekoná soutěžní období. Po poslední soutěži je třeba věnovat se technice a také zásadnějším činnostem na zbrojnici. Díky vytíženosti přes sezonu si větší úpravy zbrojnice i techniky necháváme právě na klidnější období zimy. V závodních stříkačkách jsme vyměnili provozní kapaliny a připravili je na další soutěžní klání. Školení vedoucích mládeže, strojníků a velitelů je plánováno také na toto období.

Ještě než jsme zasedli ke štědrovečerní večeři jsme vyjeli k požáru v pečovatelském domě ve Velešíně, naštěstí se jednalo o požár malého rozsahu, ale jelikož šlo o pečovatelský dům, nic nebylo podceněno a společně s naší jednotkou zasahovaly i jednotky HZS Kaplice a HZS Č.Krumlov, Policie ČR a ZZS. Hned na Nový rok jsme opět zasahovali, tentokrát u požáru hrabanky U přehrady.

Se začátkem roku 2012 dostala JSDHO 5ks dýchacích přístrojů Saturn od HZS JčK, a proto 5 členů zásahové jednotky prošlo zdravotní prohlídkou a v polovině ledna i následným školením včetně „procházky“ polygonem v HZS České Budějovice. Nyní již můžeme zasahovat i v zakouřených prostorách bez obav o vlastní zdraví.

Ve večerních hodinách dne 10.2. byl vyhlášen další poplach do obce Rozpoutí, kde hořela střecha rodinného domu. Naše jednotka pomáhala HZS Kaplice. Zároveň si jeden z členů poprvé naostro vyzkoušel zásah v dýchací technice. Velký mráz nám dost ztěžoval práci, ale vše proběhlo bez větších problémů a podařilo se zabránit větší škodě. Zatím poslední zásahovou akcí byl dne 11.4 požár balíků slámy v areálu ZD, naštěstí včasným zásahem se požár nerozšířil na okolní budovy.

Další naší každoroční činností je samozřejmě hasičský ples, letos konaný 4. února. Osobně si myslím, že se opět vydařil a všichni odcházeli spokojeni. Děkujeme tímto všem zúčastněným za příjemnou atmosféru, je to pro nás povzbuzením do dalších let.

Koncem února jsme se konečně dostali na plánovanou úpravu sklepních prostor zbrojnice, a proto jsme sklep vystěhovali, udělali novou podlahu a zas vše uspořádali zpět. Následně jsme vyvezli obě vozidla ven a zbrojnici řádně „vyšůrovali“.

Během celé zimy pokračovala i práce s kolektivem mladých hasičů, který je třeba stále připravovat. Jejich sezona začíná již 21.4.2012 soutěží v Omlenicích. Času není nazbyt a trénuje se i v zimních měsících v prostorách zbrojnice každou středu od 16 hodin.

Ještě o víkendu 13.4. a 14.4. se velitelé družstev a strojníci účastnili dvoudenního školení v areálu střelnice PČR v Českém Krumlově, kde si v praxi osvěžili i méně časté činnosti jako je práce na laně, vyprošťování po dopravních nehodách, teorii spojení a další činnosti. O naší další činnosti Vás budeme rádi informovat v dalších číslech zpravodaje.
SDH Velešín

Přehled plánovaných soutěží pro rok 2012

Pro tento rok jsou v plánu soutěže:

21.4. Pohárová soutěž MH 13 hod Omlenice v Omleničkách
19.5. Jarní kolo Plamen MH 8 hod Kaplice
5.5. Pohárová soutěž MH 13 hod Netřebice
??.??. Okrsková soutěž M, Ž, MH hod – bude upřesněno
19.5. okresní kolo Plamen MH Kaplice
20.5. Lišov JČHL M, Ž
26.5. Heřmaneč JČHL M, Ž
1. – 2.6. Krajské kolo MH – vítěz okresního kola – Tábor
2. – 9.6. okres – postupové kolo M, Ž Kaplice
9.6. Pohárová soutěž MH 13 hod Chlum
9.6. Žernovice JČHL M, Ž
10.6. Třísov VC JČHL M, Ž
16.6. Krajské kolo M, Ž Tábor
17.6. Chmelná JČHL M, Ž
30.6. Plešovice M, Ž
14.7. Besednice VC M, Ž
21.7. Prostřední Svince M, Ž
28.7. Holubov VC JČHL M, Ž
4.8. Kájov JČHL M, Ž
11.8. Přední Výtoň M, Ž
18.8. Velešín pohár 135 let SDH M, Ž, MH
25.8. Benešov nad Černou VC M,Ž
1.9. Sedlec JČHL M, Ž
8.9. Pohárová soutěž MH 13 hod Dolní Dvořiště
15.9. Mydlovary JČHL M, Ž
15.9.? Běh do svatohorských schodů M Příbram – termín bude potvrzen
22.9. Pohárová soutěž MH 10/13 hod Velešín
22.9. Noční Frymburk VC JČHL M, Ž
9.9. Markvarec JČHL M, Ž
6.10. Chlum JČHL M, Ž
6.10. Český Krumlov VC M, Ž
8.10. Podzimní kolo Plamen MH a dorost 8 hod Přídolí
20.10. Brloh pohár M, Ž
7.12.? O vánočního kapra Hluboká nad Vltavou M, Ž – termín bude upřesněn

30.4.2011 – Pohárová soutěž MH Omlenice

První pohárová soutěž v Omlenicích je úspěšně za námi. Start sezóny nejlépe zvládli Besedničtí v kategorii přípravka, Holubovští v mladších žácích a Netřebičtí v kategorii starších žáků. V Omlenicích soutěžilo 29 týmů ze všech kategorií. Na týmech byla vidět velká nervozita, není se čemu divit. První soutěž této sezóny a ještě k tomu na nové terče, které si s časy dost pohráli. Někdy jsme viděli prostřiky okolo pěti sekund. Ve dvou případech se ani nepodařilo srazit terč. Myslím si, že tato ostrá zkouška všem pomohla a můžeme se těšit na další soutěž do Benešova nad Černou.

Výsledky soutěže:

OP Omlenice 2011 - přípravka
OP Omlenice 2011 - přípravka
OP Omlenice 2011 - mladší žáci
OP Omlenice 2011 - mladší žáci
OP Omlenice 2011 - starší žáci
OP Omlenice 2011 - starší žáci

Fotografie ze soutěže naleznete ve veřejné fotogalerii na našem facebooku

Tábor mladých hasičů – Posudov

Letošní dětský hasičský tábor na chatě v Posudově bude od 14. do 21.8.2011. Doufáme, že se nám vyvede počasí a budeme si moci zas užít koupáni v Lipně. Ze strany vedoucích se budeme snažit vytvořit atraktivní program na celý týden, samozřejmně s celotáborovou hrou 🙂 Další podrobnosti včas doplníme.

Výroční zpráva pro rok 2010

Letos se poprvé družstva SDH Velešín účastnila Okresního poháru Český Krumlov v hasičských soutěžích, kde se projevil rozdíl v technické vybavenosti jednotlivých družstev a sborů.

Letošního poháru se účastnilo 26 družstev mužů a 14 družstev žen. První letošní soutěží byla okrsková soutěž Velešín (24.4.) , která se bohužel kryla s dětskou soutěží v Omleničkách, proto všechna naše družstva musela tuto soutěž absolvovat se zásahovým strojem, který samozřejmě není vhodný pro tyto klání. Družstvo žen i s tímto strojem dokázalo vyhrát, družstvo starších mužů taktéž, ale jen díky tomu, že stroj již nebyl schopen fungovat i pro družstvo mladších mužů, kteří se zapůjčeným strojem dosáhli nejlepšího času, ale následně byli kvůli tomu diskvalifikováni. Další soutěží byla soutěž v Plešovicích (19.6.), které se účastnilo družstvo mladších mužů a družstvo žen. Muži obsadili třetí místo a ženy páté. Dalším kolem pro nás byla výroční soutěž v Boršově nad Vltavou (26.6.) k příležitosti 110 let místního sboru. Zde mladí muži obsadili první místo. Další soutěží bylo Záluží (10.7.), kde mladí muži obsadili třetí místo. Další byl memoriál V. Nováka v Besednici (17.7.), kde opět družstvo mladších mužů obsadilo třetí místo. Další soutěže byli již spojením Okresního poháru a Jihočeské hasičské ligy, což se projevilo i na umístěních. Prvním počinem byla soutěž v Přední Výtoni (14.8.), kde družstvo mladších mužů obsadilo sedmé místo, starších mužů deváté a žen páté místo. Poté následovala soutěž v Loučovicích (11.9.), kde družstvo mladších mužů obsadilo opět sedmé místo. Soutěž ve Frymburku (25.9.) pro družstvo mladších mužů znamenala diskvalifikaci za přešlápnutí čáry nástřiku, ale družstvo žen obsadilo jedenáctou příčku. Následovalo finálové klání letošního ročníku Okresního poháru v Českém Krumlově (2.10.), kde družstvo mladších mužů obsadilo šesté místo, což v celkovém součtu i přes neúčast v prvních dvou soutěžích (jelikož se kryli s dětským pohárem a se zásahovým strojem nemá smysl se těchto soutěží účastnit) znamenalo celkové páté místo. Družstvo žen celkově obsadilo deváté místo, což v jejich první sezóně je velký úspěch vzhledem ke konkurenci.

Závěrem soutěží v požárním útoku byla soutěž O pohár starosty obce Brloh, kde družstvo mladších mužů obsadilo první místo a družstvo žen druhé. Na této soutěži se na začátku losují posty, proto téměř nikdo neběžel to co během sezony.

Jedinou soutěží mimo požární útoky byl Běh hasičů do Svatohorských schodů v Příbrami, což byl běh dvojic jak dobrovolných hasičů tak i kolegů z HZS v zásahovém obleku, obuvy a přilbě s dýchacím přístrojem značky Dräger do schodů o převýšení 80m (315 schodů) a délce 560m. Zde jsme byli jako jediní z okresu Český Krumlov a dvojice Roman Zivčak ml. a Míroslav Marek obsadili 26. místo, dvojice Karel Klein a Martin Layrer 30. místo a dvojice Petr Skřivánek a Milan Vlažný 38.místo celkově z 60 dvojic. Jako nováčci jsme byli překvapeni náročností soutěže, byť jako trénink jsme absolvovali výběh na Kleť pod lanovkou.

Příprava na soutěže probíhá po celý rok, nejméně jedenkrát za čtrnáct dní plus před každou ze soutěží.